KYSLÍK PRE VŠETKÝCH...

Pre aktívnych ľudí a športovcov

Mnohí túžime zvýšiť svoju kondíciu, alebo si ju aspoň udržať. Ale ako môže pomôcť cvičenie telu stať sa zdravým? Práve množstvo kyslíka, ktoré vdychujeme, hrá veľmi dôležitú úlohu.

Aby náš organizmus dokázal fungovať potrebuje :

Aeróbnu energiu – vytvára sa za prítomnosti kyslíka

Anaeróbnu energiu - vytvára sa bez prítomnosti kyslíka

Energia, ktorá sa vytvára bez prítomnosti kyslíka, sa používa na náhlu svalovú činnosť. Je veľmi výkonná, ale trvá iba krátko. Len 1-2 minúty. Keď uplynie čas, kyselina mliečna, ktorá spôsobuje únavu, sa začne usadzovať vo svaloch. Ale ak je okamžite poskytnutý kyslík, kyselina mliečna sa rozloží a stáva sa zdrojom ďalšej energie. To je aerobná energia. To znamená, že kyslík nám predlžuje výdrž.

Aeróbná energia znamená, že telu je dodávaný kyslík. Všeobecne povedané, ak sa začneme pohybovať zo stavu pokoja, zrýchľuje sa nám dýchanie. Čím viac sa hýbeme, tým viac dýchame. Ale v určitom bode sa kyslíková kapacita prestane zväčšovať. To je tzv. maximálny kyslíkový príjem. To znamená, že čím väčší je maximálny kyslíkový príjem, tým väčšia je výdrž. A ak je zásobovanie tela kyslíkom pravidelné, naše pľúca a srdce pracujú normálne, zlepšuje sa aj naše kardiovaskulárne zdravie.

Pri aktívnom pohybe a dýchaní, kyslíkom obohatená krv prečistí orgány a väzivá.

Profesionálni, najmä zahraniční športovci veľmi radi a často používajú kyslíkovú terapiu na zlepšovanie svojho výkonu, na urýchlenie regenerácie organizmu  v tréningovom procese, v predsúťažnej príprave či priamo pri výkone športovej aktivity. Výrazne je tiež zníženie uloženého laktátu (kyseliny mliečnej) vo svaloch, zníženie únavy organizmu a zvýšenie látkovej výmeny.

Vplyv terapie s kyslíkom počas alebo po športovaní v posilňovni alebo doma:

  • organizmus zaťaženie zvládne ľahšie, bez svalovej horúčky
  • stratí sa dýchavičnosť
  • v prípade dostatočného množstva kyslíka vo svalstve, dosiahneme: väčší výkon, väčšiu kapacitu výkonu, vytrvalosť, zvýši sa kapacita zaťažiteľnosti svalov
  • vytvára sa menšie množstvo kyseliny mliečnej
  • zvyšuje sa schopnosť koncentrácie
  • odstraňuje sa nedostatok kyslíka pri cvičení
  • organizmus sa ľahšie a rýchlejšie regeneruje
  • tie isté cviky sa dajú vykonávať s menším pulzom

Kyslík potrebujú nielen svaly k vyššiemu silovému výkonu a vytrvalosti, ale aj mozog k duševnej koncentrácii.

Vďaka kyslíku sa začínajú spaľovať tukové zásoby, ktoré obsahujú dvakrát toľko energie ako pečeňový a svalový glykogén a svalové bielkoviny. Športovec nasýtený čistým kyslíkom to pocíti ako blahodarný „druhý dych“. Únava je zrazu preč (i únavová kyselina mliečna – laktát – sa vďaka kyslíku odbúrava), rytmus dýchania sa upokojuje, duševná koncentrácia sa obnovuje a počiatočný stres z nástupu námahy mizne. Za pomoci kyslíka úspešne spaľujeme podkožný tuk v posilňovni a kombináciou s aeróbnym typom tréningu dosiahneme výnimočnú vytrvalosť a radosť z cvičenia.

Isto ste spoznali prostredie vydýchanej posilňovne alebo sály na spinning, ktoré neboli dobre vetrané. Pokles koncentrácie kyslíka len o 0,5–0,7 % v kombinácii so zvýšenou teplotou, nedostatkom kyslíkových aniónov a tréningovým napätím zrazu vedú u cvičencov k pocitom dusna, zbytočným bolestiam hlavy a kŕčom, ktoré znehodnocujú prínos tréningu a zvyšujú svalovú horúčku.

Kyslík sa dá odporučiť všetkým aktívnym ľuďom, športovcom vo fitcentrách, a v posilňovniach vo veľkých mestách, v zle vetrateľných tréningových miestnostiach, vrcholovým športovcom v predsúťažnej príprave, či naopak, pri regenerácii po náročnom tréningu alebo súťaži a pri všetkých aeróbnych aktivitách, smerujúcich buď ku spaľovaniu tuku, alebo k tréningu vytrvalosti.

Inhalácia kyslíka odstraňuje únavu, znižuje pulz a zlepšuje prúdenie krvi, a tým aj obnovuje stratenú energiu.

Pre študentov


Kyslík je potrebný nielen k vyššiemu výkonu svalov a vytrvalosti celého organizmu, ale potrebuje ho i mozog k bezchybnej činnosti a duševnej koncentrácii.

Pri nadpriemernej námahe, či už duševnej alebo fyzickej, občasných bolestiach hlavy a pri nútenom pobyte v nevetranej alebo zle klimatizovanej miestnosti, totiž v tele pribúda rozpustený, kyslotvorný „odpadový“ oxid uhličitý. Nároky na kyslík vtedy výrazne stúpajú. Pri dostatočnom nasýtení čistým kyslíkom zrazu pocítime blahodarný „druhý dych“ podobne ako športovci. Únava a stres, ktoré sú dôsledkom námahy, náhle ustúpia, dýchanie sa skľudní a sústredenie sa rýchle obnovuje.

Zvýšený prísun čistého kyslíka zvýši schopnosť učiť sa tým, že pomôže prekonať organizmu psychickú i duševnú únavu a dodá tento vzácny plyn tam, kde to pri učení najviac potrebujeme – do mozgu.

Pre vodičov motorových vozidiel

Ak vodič dýcha dlhšiu dobu vydýchaný vzduch v kabíne automobilu, kde je znížená koncentrácia kyslíka spolu s výfukovými plynmi, spôsobuje to problémy s jeho pozornosťou a vedomím.  Prirodzene sa tak zvyšuje riziko vzniku krízovej situácie. Čím dlhšia je jazda autom, tým viac sa na vodičovi, ale aj na ostatných členoch posádky stále viac prejavuje únava. V tomto momente by nášmu organizmu pomohla krátka inhalácia kyslíka. To preto, lebo veľkú časť hemoglobínu viaže na seba oxid uhoľnatý a tak zabraňuje jeho viazaniu na kyslík. Toto je dôvod, prečo sme unavení pri dlhšej jazde autom.

Mikrospánok, strata pozornosti, vyčerpanosť organizmu, bolesti hlavy a dýchacie problémy sa môžu odstrániť inhaláciou kyslíka.

Na miestach s vysokou koncentráciou výfukových plynov sa stávame roztržití a zoslabnutí. Dokonca sa objavujú symptómy podobné epilepsii. Keď telo spaľuje kyslík na energiu, tvoria sa odpadové látky. Oxid uhličitý, ktorý sa vytvára v priebehu celého procesu, vplýva na mozog, srdce a iné orgány. Aby sme ochránili telo musia sa tieto plyny odvádzať. Pľúca neustále zásobujú telo a mozog kyslíkom a srdce a iné orgány vylučujú kyselinu uhličitú, ktorá bráni oxidácii krvi.  Preto inhaláciou kyslíka zabránime  únave a zvýšime výdrž nášho organizmu.

Kyslík na rozdiel od iných stimulantov priamo zlepšuje prekrvenie mozgu a pomáha nám udržať pri šoférovaní toľko potrebnú pozornosť. Jeho účinok v porovnaní napr. s kofeínom v káve, alebo taurínom v energetickom nápoji nie je nárazový, preto prirodzeným spôsobom udržuje vitálne funkcie organizmu bez zbytočného zaťaženia.

Fajčenie a kyslík

Horiaca cigareta obsahuje okolo 4000 rozličných nebezpečných látok ako sú nikotín, decht, oxid uhoľnatý a dym. Spojenie hemoglobínu s kysličníkom uhoľnatým je 200-krát pevnejšie ako s kyslíkom. Čo má za následok to, že ak sa dostane do pľúc, zabraňuje prenos kyslíka krvou a vytesňuje tak z organizmu životodárny kyslík. Oxid uhoľnatý sa tiež viaže s myoglobínom, čo je bielkovina podobná hemoglobínu, ktorá uchováva kyslík vo svaloch a hrá svoju úlohu aj v bunkovom dýchaní.

Tuhý fajčiar má dvojnásobne až trojnásobne nižšiu zásobu kyslíka, v dôsledku inhalovania oxidu uhoľnatého z cigariet. Napríklad fajčiar, ktorý fajčí 20 cigariet denne má hladinu hemoglobínu viazaného s CO medzi 3-6 %, hneď po fajčení vzrastie cez 10 %. V porovnaní v nefajčiarmi, ktorý ho majú len 2-3 %. Fajčenie zhubne pôsobí najmä na mladistvých fajčiarov obidvoch pohlaví, intenzívnejšie na dievčatá ako na chlapcov, spomaľuje rast (podľa výskumov až o pätinu), zhoršuje školský prospech žiakov, pretože nikotín negatívne pôsobí na duševnú činnosť, čo dokázali vedené výskumy. Čím je fajčiar mladší, tým zhubnejšie a skazonosnejšie následky zanecháva fajčenie na jeho organizme. Fajčenie má dokázateľnú súvislosť s viac ako 24 ochoreniami. 

Alkohol a kyslík

Alkohol a kyslík navzájom veľmi súvisia. Dvaja neurológovia na lekárskej fakulte v Tokiu (General Japanese Transportation Science Association pri Welfare Pension Hall Tokio) oznámili zaujímavú správu. Poukázali, že opilecké stavy spôsobené pitím alkoholu sa môžu odstrániť inhaláciou kyslíka. Kyslík odstráni nežiadúce vplyvy alkoholu na telo, okamžite zníži intoxikáciu, pomôže naštartovať rýchlejšiu látkovú výmenu a zrýchli regeneráciu organizmu.

Alkohol sa vo vode redukuje na acetaldehyd. Ten sa ďalej redukuje na vodu a kyselinu uhličitú. Ak sa alkohol redukuje, potrebujeme 3 molekuly vody, aby sa redukovala 1 molekula alkoholu na vodu a kyselinu. Teda čím viac alkoholu pijete tým viac kyslíka sa vo vašom organizme spotrebuje. Ak je nedostatok kyslíka po pití alkoholu, acetaldehyd zostane nerozložený. Čo má za následok okrem iného bolesti hlavy, žalúdka, nevoľnosť a zvracanie.

Mozog je najcitlivejší orgán v tele na dodávku kyslíka. Ak niekto konzumuje alkohol, mal by tiež myslieť na príjem tohto cenného prvku, aby umožnil organizmu rozložiť alkohol a zabrániť tak nebezpečnej hypoxémii. Ak napríklad inhaluje kyslík niekto v opitom stave, jeho vedomie sa okamžite zlepší rovnako ako jeho pozornosť. V skutočnosti ak človek, ktorý požil väčšie množstvo alkoholu, inhaluje kyslík pred spánkom alebo až ráno keď má „opicu“, zlepší to okamžite jeho stav a môže si užiť nasledujúci deň bez týchto nepríjemných pocitov.

V kancelárii

Sami ste neraz sedeli vo vydýchanej kancelárii alebo nevetranej konferenčnej miestnosti. I nepatrný pokles koncentrácie kyslíka v dôsledku vydýchania iba o 0,5 – 0,7 % v kombinácii so zvýšenou teplotou, nedostatkom kyslíkových aniónov a duševným napätím totiž neraz vedú k pocitom dusna, zvýšenej únave, mikrospánku, zbytočným bolestiam hlavy a kŕčom. Je vôbec možné získať dosť potrebného kyslíka vyvetraním v priemyselnom meste, zaťažovanom dopravou a smogom? Štúdie potvrdzujú preukázateľné zvýšené riziko respiračných chorôb u profesií, ktoré trávia väčšinu pracovného času v prašných uliciach. Klimatizované kancelárie nám tiež veľmi nepomáhajú, skôr naopak. Nedostatočne udržiavaná klimatizácia je často “nosičom” mnohých vírusov a baktérií a spoľahlivo ničí kyslíkové anióny v interiéri.


Pre tých, ktorí trpia stresom a nespavosťou

Najväčším zabijakom kyslíka v ľudskom organizme je predovšetkým nadmerný stres. V strese sa síce rýchlosť dýchania zvyšuje, naše telo však nedokáže takto získaný kyslík spracovávať. Telu ho môžeme dopriať viac len tak, že budeme zhlboka dýchať. Nezabúdajme, že až 90% energie získavame práve z kyslíka.

V dnešnej dobe stresom netrpia len podnikatelia, ale aj bežní ľudia. Dokonca aj ženy v domácnosti a deti sa môžu dostať do stresu vplyvom rôznych okolností. Často v noci stres pretrváva a spôsobuje tak nespavosť.

Je známy fakt, že kyslík odstraňuje stres. Pri hlbokom dýchaní sa ľudia väčšinou upokoja.  Upokojiť nervový systém pomáha aj inhalácia kyslíka. Upokojenie sa znamená zníženie krvného tlaku a pulzu do 1-3 minút. Preto je liečba nespavosti kyslíkom lepšia, ako sedatíva zvyšujúce krvný tlak a pulz. Vo svete je spánková kyslíková terapia využívaná oveľa intenzívnejšie a s pozitívnymi výsledkami.

Dýchacie problémy, nádcha, alergie, astma

Nádcha je úkaz, ktorým sa telo snaží zbaviť odpadových látok, ktoré sa v ňom kvôli nedostatku kyslíku hromadia, čo je dôvod prečo človek z mesta ochorie nádchou ľahšie ako človek žijúci na dedine. Je to štatistický fakt.  Dostatočný prísun kyslíku môže preventívne pôsobiť proti ochoreniu nádchou, rovnako ako ju liečiť.

Prísunom kyslíka nádchu totiž vyliečite ešte skôr ako ju stihnete dostať.

Astmou nazývame druh alergie; jedná sa o ochorenie s nejasnou príčinou i nejasnou liečbou. Pri tomto ochorení dochádza ku strate schopnosti dýchania, ktoré možno čiastočne liečiť jeho príjmom vo forme kyslíkovej terapie.

Pokožka a kyslík

Každý deň sa človek nadýchne priemerne dvadsaťtisíckrát, pričom kyslík tvorí z vdýchnutej zmesi asi 20 percent. Okysličená krv zásobuje kyslíkom každú zo 60 biliónov buniek v tele a zbavuje organizmus toxických látok. Rovnako ako naše telo potrebuje kyslík aj naša pleť.

Cez naše póry a tukové žľazy v pokožke sa vlhkosť a mastnota neustále vylučujú z tela. Je to nepotrebný odpad, ktorý vzniká pri tom, ako sa telo prispôsobuje vonkajšiemu prostrediu. Pokožka tiež vylučuje jedovatú uhličitú kyselinu a tak cez pokožku dýchame. Kyslík, ktorý si pleť berie z atmosféry, prestúpi do hĺbky 0,4 milimetra, teda presne do miesta, kde ho pleť potrebuje najviac. Tam potom stimuluje bunkový metabolizmus a pomáha bunkám v rýchlejšej regenerácii. Nechať pleť voľne dýchať je podstatou jej sviežeho, zdravo vyzerajúceho a žiarivého vzhľadu.

Vďaka transportu kyslíka krvným riečiskom, za priechodu krvi kapilárami, sa pokožka vyživuje. Ak dýchame dostatok kyslíka, zrýchli sa metabolizmus všetkých buniek v tele a tým aj vylučovanie nahromadených plynov (CO, CO2) a iných odpadov. To udržuje telo v rovnováhe. Pokožka je potom pevná a pružná. Toto je tajomstvo krásy vykonávané telom.

Skrášľujúce účinky kyslíka sú už teraz horúcou témou v kozmetickom priemysle. Inhalácia kyslíka vyživuje bunky a uzdravuje telo a udržiava pružnú pokožku, no čoraz častejšie sa stretávame aj s profesionálnym použitím koncentrovaného kyslíka pri kyslíkovej kozmetológii. Je to metóda neinvazívna, bezpečná a účinná. Výsledok vidno už po prvom ošetrení.

Pre tehotné ženy

Tehotná žena dýcha a žije spolu s plodom. Všetko pre dvoch. Takže ak je dostatok kyslíka pre matku, zlepší sa obeh krvi a tým aj výživa plodu. Kyslík je efektívny a bezpečný spôsob ako udržať matku a plod v plnom zdraví.  Ak budete poskytovať plodu dostatok čistého kyslíka, zvýšite tým jeho IQ, imunitu a čo viac, budete tým preventívne predchádzať chudokrvnosti matky i dieťaťa. Nezabúdajte, že pohyb na čerstvom vzduchu je veľmi dôležitý. Tehotenstvo predsa nie je choroba!

Starnime pomalšie

Žiaľ, ubúdanie kyslíka v atmosfére vedie k celosvetovému zhoršeniu zdravia. Jeho nedostatok môže byť aj príčinou predčasného starnutia. Organizmus, ktorý sa dostatočne okysličuje, vďaka väčšiemu prekrveniu lepšie funguje a pomalšie starne. Na prvý pohľad je to viditeľné na kvalite pokožky, vlasov, nechtov i pleti.

Predpokladá sa, že inhalácia kyslíka môže mať preventívny účinok pri liečbe senility. Spomedzi symptómov hypoxémie je to práve senilita, ktorá je najčastejšie zaznamenaná. Poznáme dva druhy senility: mozgovo-vaskulárnu a psychickú. Pri prípadoch psychickej senility a demencie, bol zaznamenaný nasledujúci jav: množstvo kyslíka v krvi ľudí postihnutých senilitou bol výrazne nižší ako u zdravých jedincov v rovnakom veku.

Lekári, ktorí sa zaoberali vplyvmi kyslíka na telo, objavili súvislosť medzi senilitou a nedostatkom kyslíka. Napríklad symptóm známy ako nočná demencia. Nastáva, ak sú ľudia počas dňa normálni, ale počas noci v určitú dobu sa veľmi zmenia a stanú sa veľmi aktívnymi. Ale ak je im večer poskytnutý kyslík tomuto stavu sa zabráni.

Telo má rytmus, pomocou ktorého sa riadi v noci a cez deň. Cez noc sa pulz a dýchanie zoslabí. Ale pre ľudí starých, ktorých respiračný systém nie je taký výkonný, je nedostatok kyslíka pre mozog citeľný a vyskytne sa nočná demencia. Preto inhalácia kyslíka skutočne funguje, kyslík skutočne pomáha zlepšovať spánok.

Cukrovka a kyslík

Liečba cukrovky vo všeobecnosti pozostáva z 3 častí: strava, cvičenie a lekárska liečba. Z nich cvičenie je z technického hľadiska aeróbne, čo znamená, že sa na ňom zúčastňuje kyslík.

Ak človek vykonáva ľahké aeróbne cvičenie, krvný cukor a tuk sa zníži. Ale pri namáhavom dlhodobejšom cvičení, cvičíme bez prítomnosti kyslíka a hovoríme tomu tzv. anaeróbne cvičenie. Počas tohto cvičenia sa hladina cukru v krvi zvýši. Pri anaeróbnej práci, sa zdrojom energie pre svaly stáva glykogén. Na druhej strane pri aeróbnej práci sa zdrojom energie stáva cukor a tuky spolu s kyslíkom. Preto sa prirodzene pri správnom okysličení krvi znižuje hodnota krvného cukru. 

Hypertenzia a kyslík

Keďže dýchanie v ľudskom organizme prebieha nepretržite, existuje súvislosť medzi dýchaním a vysokým krvným tlakom. Bežne zdravý človek dýcha pravidelne 14-16 krát za minútu. Na druhej strane u ľudí s vysokým krvným tlakom, ktorí sa ľahko vyvedú z miery, je vyšší o tretinu,dýchanie je nepravidelné a veľmi rýchlo sa zrýchľuje.

Najnovšie štúdie úspešne dokázali, že vysoký krvný tlak môže byť zmiernený inhaláciou kyslíka.

Inhalácia kyslíka, má vplyv na centrálny nervový systém, ktorý kontroluje krvný tlak, zväčší krvné bunky a zvyšuje podiel hemoglobínu zúčastňujúcom sa na prenose kyslíka. Hemoglobín prenáša kyslík v závislosti od pH krvi. Ak sa pH zníži len o trochu, ovplyvní to prenos kyslíka v celom tele. Ak sa zvýši obsah kyslíka, tak zrýchli aj zväčšovanie krvných buniek. Potom môžu všetky orgány a systémy tela pracovať normálne a krvný tlak sa znormalizuje. Vždy je však potrebné konzultovať kyslíkovú terapiu so svojim odborným lekárom.